Každý ví, že většina past na zuby obsahuje fluorid. Tato známá ingredience nám pomáhá starat se o naše dentální zdraví. Tato remineralizující a sklovinu posilující ingredience se do past přidává proto, protože pomáhá s prevencí zubního kazu a zklidněním dásní. Víte ale, že fluorid může při vyšších koncentracích napáchat více škody, než užitku a to hlavně v dospělosti? Pojďme se podívat, zdali a jak fluorid užívat.
Co je to fluorid?
Fluorid má pozitivní dopad na naše zdraví v případě, že se užívá v optimální dávce. Měl by být schopen vypořádat se s několika úkoly. Např:
- pečuje o novotvorbu kostní tkáně.
- chrání před zubním kazem a poškozením skloviny.
- chrání zuby a dásně před kyselým prostředím našich úst.
- eliminuje plak.
Může být někdy fluoridu příliš?
Existuje několik indikací k užívání fluoridu, ale jeho potřebné množství s věkem klesá. Užívání vyšších koncentrací fluoridu v dospělosti může vést v extrémních případech až k poškození vnitřních orgánů. I když se to děje zřídka, lepší mít o rizicích přebytečného užívání fluoridu přehled.
Co přesně zvýšené množství fluoridu způsobuje? Příznaky
Samozřejmě bychom to neměli přehánět s ničím. Fluorid při přebytečném užívání může způsobovat mnoho vedlejších účinků, jako např. dentální fluorosu, častý defekt charakteristický hnedými či žlutými pruhy na zubech. Také je problém spojen s erozí skloviny, která může vést ke poruše tvorby skloviny a zvýšené křehkosti (amelogenesis imperfecta). Ve zkratce je tento stav charakteristický perlovými a bílými liniemi a pigmentovými defekty zubu společně s křehčí sklovinou a zvýšenou citlivostí jednotlivých nervů.
Fakta a mýty ohledně škodlivosti fluoridu
Fluorid je samozřejmě znám pro svou schopnost pečovat o naši ústní dutinu a eliminovat škodlivé bakterie. Pokud ale vezmeme v potaz informace z odstavce výše, je vhodné dávat si pozor, zdali se fluorid neobjevuje v úplně všech produktech pro péči o ústní dutinu, které užíváme. Pokud užíváme malé množství fluoridu, nijak nám neškodí. Pokud ale máme pastu a ústní vodu plné fluoridu a jíme také jídla bohatá na fluorid, může to být v krajním případě problematické.
Proto, abychom se vyhnuli škodlivým dávkám fluoridu, měla by být jeho koncentrace v pastě na zuby nejvýše 1500 ppm (částic na milion). Skvělou zprávou je, že běžné pasty této koncentrace nedosahují. Pokud chcete o své zuby pečovat za pomoci produktu s vyšší koncentrací fluoridu, doporučujeme konzultaci s lékařem, jelikož jsou tyto produkty většinou stejně na předpis. Vyšší množství fluoridu může dále způsobovat gastrointestinální a někdy i neurologické problémy.
Zubní pasta bez fluoridu – efektivní řešení
Stále častěji doporučují zubaři užívání zubní paty bez fluoridu. Pokud bereme v potaz náš jídelníček, který je mnohdy na fluorid již sám od sebe bohatý, může se jednat o skvělý krok ke zdravějšímu chrupu. Užívání past bez fluoridu tak může být skvělým řešením.
Věděli jste, že má fluorid negativní dopad na plomby tím, že snižuje jejich životnost? Při vystavení se fluoridu mohou být plomby křehčí a tmavší. Z tohoto důvodu by mohlo užívání přírodních past bez fluoridu být vcelku přínosné. I když se tyto pasty doporučují dospělým, neexistují žádné kontraindikace jejich užívání dětmi a těhotnými ženami. Pasty bez fluoridu jsou zcela bezpečné a v drtivé většině případů obsahují pouze přírodní složky.
Přírodní zubní pasty neobsahují žádné škodlivé složky, jakými jsou např. konzervanty, SLS či parabeny. Dnes dokonce existují i pasty, které byly vyvinuty pro osoby s intolerancí lepku. Výrobci zubních past nabízejí dostatečně širokou škálu produktů tak, aby byly uspokojeny potřeby téměř každého z nás. Zkuste při dalším nákupu najít pastu v následující příchuti: kokos, citron, skořice či pomeranč. Každá z nich nabízí odlišnou škálu výhod takže pastu můžete uzpůsobit svým nynějším potřebám.