Aplikace podkladové báze pod make-up, neboli primeru, je jedním ze způsobů, jak si zajistit krásný a uhrančivý make-up. Je proto velice překvapivé, že většina žen jej před aplikací make-upu nepoužívá. Přišli jsme s dvěma častými důvody: většina neví, jak primer užívat či neví, jaký primer si vybrat.
Dnešní článek odpoví na obě otázky.
Aplikace make-upu je opravdovým uměním, které je vlivem široké nabídky produktů značně komplikované. Proto během dne spoustu z nich ani neužíváme. Nicméně to, že si někdo neaplikuje korektor, moc problém není, ale přeskočení aplikace primeru je velkou chybou, jelikož produkt značně prodlužuje životnost aplikovaného make-upu.
Jak make-upový primer funguje?
Make-upový primer, neboli make-upová báze, je produkt, který se aplikuje na pokožku pro potřebu minimalizace jejího kontaktu se samotným make-upem. Make-up tak vydrží i déle než 12 hodin.
Výhod primeru je ale samozřejmě daleko víc. Kvalitní make-upový základ pomáhá s rovnoměrnou distribucí produktu po obličeji, vyrovnává tón pokožky a zajišťuje jí hebkost. Dle typu produktu primer činí mastnou pokožku matnější či může matné pokožce zajistit lesk. Velkou výhodou je i hydratace a výživa pokožky, které spousta produktů nabízí.
Typy make-upových primerů
Jelikož nyní známe výhody a účinky produktů, můžeme přejít k samotnému výběru primeru. To není zrovna jednoduché, jelikož existuje několik typů primerů. Jedná se např. o silikonové primery, primery na bázi olejů, lehké primery, těžké primery, atd.
1. Silikonový make-up primer
Jedná se rozhodně o jeden z nejpopulárnějších typů primeru. Jak již název napovídá, obsahuje silikony, neboli silně okluzivní složky, které vytváří neporózní vrstvu oddělující pokožku od make-upu. Silikony nelze vymýt pouze vodou, takže k tomu budete potřebovat lehký odličovač – např. olejový či dvoufázový
2. Olejový make-up primer
Lehký přírodní rostlinný olej, typu malinového oleje, lněného oleje, arganového oleje, mandlového oleje či růžového oleje (ne esenciálního!) je perfektní volbou pro aplikaci jakožto primer. Skvělé na těchto olejich je, že nenabízejí pouze dlouhotrvající make-up, ale také zabraňují ztrátě hydratace, vyživují a revitalizují pokožku. Kromě toho je můžete užívat solo, či je smíchat s make-upem před aplikací.
3. Glycerinový make-up primer
Pokud máte suchou a matnou pokožku, pak se jí rozhodně může hodit glycerinový primer. Bohužel není tak populární, jako ty silikonové, takže budete možná muset tento typ v drogerii pohledat. Glycerin váže vodu a udržuje ji v pokožce, takže jí dodává hydrataci.
Můžete také vyzkoušet gelové primery či primery na bázi talku, hliníku či nitridu boru, které snižují viditelnost pórů a zajišťují pokožce zmatnění.
Jako make-upový primer můžete užívat i spoustu dalších produktů, jako např. rostlinné oleje, hydratační krémy, tonery či obličejové spreje. Všechny tyto produkty vyhlazují, vyživují, chrání a posilují pokožku.
Jak užívat make-upový primer?
Aplikace make-upové báze není nijak složitá a je vždy totožná, ať už užíváte jakýkoliv typ produktu. Je nutné na ni pokožku připravit umytím a peelingem (čas od času) a následně na ni aplikovat malé množství produktu. Pravidlo je jasné. Čím méně produktu, tím lepší účinek. Je snadné nechat se unést a pak aplikaci přepálit. Po rovnoměrné aplikaci produktu na obličej počkejte několik sekund a pokračujte aplikací make-upu.