Řepkový olej je třetím nejpopulárnějším rostlinným olejem na světě. Nejvíce řepkového oleje se konzumuje v Japonsku a v Kanadě, tyto státy jsou dále následovány USA a Mexikem. Řepkový olej se ale nemusí používat pouze v oblasti gastronomie, jelikož se skvěle hodí i v oblasti ochrany a obnovy vlasů a pokožky hlavy. Lze jej užívat v kombinaci s dalšími oleji a produkty dostupnými v každé kuchyni. Jaké kosmetické vlastnosti řepkový olej má a jak ovlivňuje vlasy a pokožku hlavy? Který řepkový olej je tím nejlepším?

Řepkový olej – vlastnosti

Řepkový olej se získává, jak napovídá jeho název, z řepky, jejíž semena jsou ze 45% tvořena mastnými kyselinami. V současné době se používají pouze specifické odrůdy, jelikož spousta jiných, již nepoužívaných odrůd, obsahuje škodlivou eurylovou kyselinu. Řepkový olej se nejčastěji uplatňuje v kuchyni, kde se hodí ke smažení a pečení. Bohužel se v této oblasti užívají zpracované oleje, které jsou charakteristické vysokým kouřovým bodem a které přišly o téměř všechny blahodárné vlastnosti. Z tohoto důvodu se vyplatí sáhnout spíše po řepkovém oleji lisovaném za studena, který nebyl dále tepelně zpracováván.

Řepkový olej – složení a kosmetologické vlastnosti

Olej je tak oblíbený hlavně díky svému bohatému a zdravému složení. Nenasycené mastné kyseliny, které obsahuje, dodávají oleji hydratační schopnosti, které dokáže pomoci zlepšit stav pokožky naší hlavy. Díky nesmírně lehké textuře se řepkový olej snadno dostává do struktury vlasů, které vyhlazuje a ozdravuje.

Řepkový olej má také, co se vlasů týče, obnovující a ochranné vlastnosti. Skvěle funguje i jako prevence před třepením konečků. Za své skvělé vlastnosti vděčí obsahu rostlinných sterolů, vitaminu E a proteinů. Rostlinné steroly urychlují obnovu poškozených buněk, vitamin E zabraňuje dalšímu poškození a protein pomůže všem, kteří se snaží udržet své vlasy v dobrém stavu. Kromě toho obsahuje řepkový olej nízké koncentrace nasycených tuků a vysoké koncentrace mono-nenasycených mastných kyselin, které jsou v oblasti každodenní péče nesmírně důležité. Olej se stává čím dál tím populárnější hlavně díky své dostupnosti a nízké ceně.

Řepkový olej – vliv na vlasy a na pokožku hlavy

Řepkový olej skvěle hydratuje a proto se hodí pro péči o suchou pokožku. Díky svému aroma se nehodí všem. Lze jej smíchat s levandulovým olejem, růžovým olejem či olejem ze santalového dřeva. Olejovou směs byste měli skladovat v uzavřené lahvičce a užívat ji po koupání či sprchování.

Nezpracovaný extra panenský řepkový olej zlepšuje stav pokožky hlavy a urychluje růst vlasů. Několik málo kapek stačí k efektivní hydrataci pokožky hlavy. Řepkový olej v kombinaci s dalšími ingrediencemi tvoří hydratační a obnovující masku. Maska zabraňuje vypadávání vlasů a jejich vysušování a funguje jako prevence tvorby roztřepených kořínků. Pomůže také obnovit přírodní lesk vlasů.

Jaký řepkový olej si vybrat?

Při výběru řepkového oleje hledejte produkty vysoké kvality, které nabízejí tu nejvyšší výživovou hodnotu. Z tohoto důvodu se před nákupem vyplatí pročíst si etikety produktů a hledat organické, za studena lisované řepkové oleje. Tyto typy olejů jsou častěji vystaveny v obchodech se zdravou výživou, ale nalézt je můžete i v dobrých drogeriích.

Řepkový olej – souhrn

V oblasti péče o vlasy se řepkový olej používá již vcelku často. Ve většině případů dodá léčebná metoda slíbený účinek, nicméně nemá stoprocentní úspěšnost. To hlavně proto, protože přírodní produkty dokáží vlasy zatížit a ztížit jejich styling.

Řepkový olej vlasy hydratuje a zabraňuje tvorbě kudrlinek. Je také dostupný a relativně levný. Můžete jej smíchat s teplou vodou a používat jej jako sprej, což velice usnadní jeho aplikaci.

Řepkový olej má řadu vlastností, které vlasy pouze nezkrášlují, ale také je vyživují a zkrášlují. Vysoce kvalitní oleje můžete užívat jak dlouho chcete, aniž byste se museli bát vedlejších účinků. Měli byste olej ale samozřejmě používat v přiměřených dávkách, jelikož jeho přebytek může způsobit nechtěné vedlejší účinky.

Kromě toho řepkový olej pomáhá řešit problém se ztuhlostí kloubů a záněty a podporuje také léčbu astma a interních onemocnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *